‘Bu bir dün dündür bugün bugündür’ haberi… Musk da Twitter’dan nasibini aldı… Kısıtlama nasıl kalktı

The Free Press yazarı David Zweig tarafından paylaşılan bilgilere göre ABD hükümeti hem Trump hem de Biden döneminde Koronavirüs’e dair içeriklerin değiştirilmesi için sosyal medya platformunun yöneticilerine baskı uyguladı.

Trump döneminde Covid hakkında yanlış bilgiyle mücadele etmek üzere işbirliğinde olan yöneticiler Twitter, Facebook, Microsoft gibi 5G teknoloji şirketlerinden yardım istemişti. Hatta Covid odaklı ilk toplantının gündemi “vaxxer(aşı) karşıtı hesaplardı.” Biden döneminde ise sosyal medya şirketlerinin yanlış bilgilendirme yaparak “insanları öldürdüğünü” söylediği için aşı karşıtı Alex Berenson’un hesabı askıya alınmıştı.

Twitter’a dava açan Berenson’a Beyaz Sarayın baskısı sonucu hesabının kapatıldığını gösteren yazışmalar yayınlayarak uygulanan sansürü gözler önüne sermişti.

OTOMATİK SANSÜR

Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk, yaptığı değişimlerle son dönemde kullanıcılar tarafından eleştirilmeye devam ediyor. Sert ve küfürlü dilinin yanı sıra yaptığı açıklamalarla da gündeme gelen Elon Musk, bu sefer unutulmaya çalışılan bir konuyla gündeme geldi ve otomatik uygulanan sansüre CEO da maruz kalmış oldu. Ardından yaşanan o detay ise Odatv’nin dikkatinden kaçmadı.

BRONNY JAMES KALP KRİZİ GEÇİRMESİ TARTIŞMAYI FİTİLLEDİ

LeBron James’in kendisi gibi basketbolcu olan oğlu Bronny geçtiğimiz pazartesi antrenman sırasında kalp krizi geçirerek hastanede yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımda tedavisine başlanan genç basketbolcunun durumunun iyi olduğuna ve servise alındığı açıklanmıştı.

Twitter’da bir kullanıcı, LeBron James’in ailesine yakın bir kişinin Bronny’in yoğun bakımdan çıktığına dair bir açıklamasını paylaştı. Yapılan paylaşıma birçok kullanıcı covid-19 aşılarının yan etkisinden dolayı olabileceği yorumlarını yaptı. Bu kullanıcılardan dikkat çekeni ise Elon Musk oldu.

Elon Musk yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

“Her şeyin suçunu aşının üzerine atamayız ama aynı şekilde, hiçbir şeyi atfetmemek de olmaz. Miyokardit bilinen bir yan etkisidir. Tek soru, nadir mi yoksa yaygın mı olduğu üzerine.”

PAYLAŞIM KARIŞTIRDI

Musk’ın yaptığı paylaşıma, pandemi döneminde getirilen bir kısıtlama türevi olan aşı yan etkisi açıklaması otomatik olarak düştü.

Açıklamada, erkek çocuklarda aşıdan sonra miyokardit riskinin iki kat arttığı yazılıydı:

Araştırmalar, gerçek bir Kovid enfeksiyonundan sonra miyokardit riskinin aşıya göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösteriyor. Erkek çocuklarında Kovid enfeksiyonunda miyokardit riski, ikinci aşı dozuna kıyasla iki kat artıyor.

ŞİMDİ NE OLDU

Pandeminin bitmesiyle birlikte insanların normal hayata adapte olmaya çalışmalarına Covid-19 aşıları sayesinde sancılı bir geçiş yapılmıştı. Almanya’da yan etkiler sebebiyle aşının üretici firması Pfizer’a açılan tazminat davaları görülmeye başlandı.

Aşının ortaya çıkan yan etkileri gündemi sıkça meşgul etmese de zaman zaman sosyal medyada ortaya atılıyor. Bu yan etki açıklamasıyla ile üstünün kapatılmaya çalışıldığı bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Şimdi ise olay ‘dün dündür bugün bugündür’e döndü. Elon Musk ise yapılan yan etki açıklamasını tweetin altından kaldırmak zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx