Kral 3. Charles’a kanser teşhisi: Prens Harry, İngiltere’ye gidiyor

Buckingham Sarayı, İngiltere Kralı 3. Charles’a kanser teşhisi konduğunu, Kral’ın tedavi gördüğünü duyurdu. Kral, tedavisi süresince resmi devlet görevlerine devam edecek ancak halka açık etkinliklere katılmayacak. Kral 3. Charles, 5 Şubat Pazartesi günü kanser tedavisinin başlaması sonrası geceyi evinde geçirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kral ile düzenli olarak temasta olduklarını söyledi. Aldıkları haberin kendisini şok ettiğini ve üzdüğünü belirten Sunak bununla birlikte Kral’a kanser teşhisinin erken konmasının önemini vurguladı. Sunak, Kral 3. Charles en kısa sürede sağlığına kavuşmasını diledi.

‘KRAL, SPEKÜLASYONLARI ENGELLEMEK İÇİN HASTALIĞINI DUYURDU’

Buckingham Sarayı’ndan dün yapılan açıklamada, Kral’ın ‘tedavisi konusunda son derece iyimser olduğu ve bir an önce tüm görevlerine dönmeyi beklediği’ kaydedildi. Kral’ın tedavisine dün başlandığı, hastalığın erken teşhis edildiği de kaydedildi.

Kanser hastalığının tedavisinde kemoterapi veya radyoterapi kullanılabiliyor. Kral 3. Charles’ın sözcüsü, kanser türüne ilişkin bir açıklama yapmadı ve fakat bunun prostat kanseri olmadığını aktardı. Kral’a kanser teşhisinin, prostat operasyonu için hastanede bulunduğu sırada konduğu da duyuruldu. 74 yaşındaki Kral, geçen hafta, iyi huylu bir prostat büyümesi nedeniyle hastanede bir ameliyat geçirmişti. Kral 3. Charles’ın ‘spekülasyonları engellemek için’ hastalığını duyurmayı tercih ettiği de kaydedildi.

Charles, Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün ardından Kral ilan edilmiş, 6 Mayıs’ta Westminster Kilisesi’nde taç giyme töreni yapılmıştı. Başbakan Rishi Sunak ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, Kral 3. Charles’a geçmiş olsun mesajlarını iletti.

ABD’de bulunan Prens Harry’nin de babasının hastalığı sonrası İngiltere’ye geleceği bildirildi. Kral Charles’ın oğullarına hastalığını kendisinin söylediği de kaydedildi. Harry, İngiltere Kraliyet Ailesi’ndeki üst düzey görevlerinden ayrılmıştı.

TRUMP: O ÇOK İYİ BİR İNSAN, UMARIM HIZLA SAĞLIĞINA KAVUŞUR

Kral 3. Charles’a kanser teşhisi konmasının duyurulması sonrası dünya liderlerinden de mesajlar geldi. Gazetecilerin sorusuna yanıt veren ABD Başkanı Joe Biden, endişeli olduğunu söyledi ve “Yakında onunla konuşmayı umuyorum” dedi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau da geçmiş olsun mesajında “Hızla iyileşmesini diliyoruz” diye konuştu.

ABD’de bu yıl yeniden Cumhuriyetçi Parti’den ABD başkanı seçilmek için kampanya yürüten Donald Trump da mesajında “O çok iyi bir insan. Başkanlığımda onu yakından tanıma fırsatım oldu. Hızla sağlığına kavuşmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

KRAL, HANGİ GÖREVLERİ İCRA EDİYOR?

Kral 3. Charles; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın devlet başkanı. Ancak yetkileri sembolik ve törensel. Siyasi olarak da tarafsız kalıyor. Önemli toplantılar öncesinde brifingler veya imzasını gerektiren belgeler gibi hükümetten gelen günlük gönderiler kırmızı deri bir çanta içinde ona teslim ediliyor.

Başbakan normalde her çarşamba günü Buckingham Sarayı’nda Kral’la bir araya gelerek onu hükümet meseleleri hakkında bilgilendiriyor. Bu toplantılar tamamen özel olup, konuşulanların resmi bir kaydı yok. Kralın ayrıca Parlamento’da da bazı görevleri var:

  • Hükümeti atamak: Genel seçimleri kazanan partinin lideri genellikle Buckingham Sarayı’na çağrılır ve burada resmi olarak hükümeti kurma görevi verilir. Kral ayrıca bir genel seçimden önce de hükümeti resmen feshediyor.
  • Parlamentonun açılışında konuşmak: Kral, mecliste yasama yılı açılış törenine katılıyor ve Lordlar Kamarası’nda tahttan yapacağı konuşmada hükümetin planlarını açıklıyor.
  • Kraliyet Onayı: Herhangi bir yasa Parlamentodan geçtiğinde, yasalaşması için Kral tarafından resmen onaylanması gerekiyor. Kraliyetin herhangi bir yasaya onay vermeyi reddetmesi en son 1708’de İskoçya ile ilgili bir yasada söz konusu olmuştu.

Ayrıca Kral, ziyarete gelen devlet başkanlarını ağırlıyor ve Birleşik Krallık’ta bulunan yabancı büyükelçiler ve temsilcilerle bir araya geliyor. Kral normalde kasım ayında başkent Londra’da düzenlenen Savaş Kurbanlarını Anma Günü etkinliğine öncülük ediyor. Kral, 56 bağımsız ülke ve 2,4 milyar insandan oluşan İngiliz Milletler Topluluğu’nun da başkanı. Aynı zamanda bu ülkelerin 14’ünün devlet başkanı konumunda.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx