Tosyalı Holding, İspanya’nın çelik boru üreticilerinden STS fabrikasını satın aldı

Tosyalı Holding, İspanya’nın çelik boru üreticilerinden Baika Steel Tubular System (STS) fabrikasını satın aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tosyalı Holding, 3 kıtada sayıları 40’a yaklaşan tesis ve 15 bin çalışanıyla dünyanın önden gelen çelik üreticilerinden biri olarak büyümesini sürdürüyor.

Türkiye’nin yanı sıra Cezayir, Senegal ve Angola’da yatırımları bulunan Tosyalı, dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden biri olma hedefini güçlendirmek üzere Afrika, Körfez Bölgesi ve Avrupa’da değer yaratabilecek yatırımları radarına almaya devam ediyor.

Tosyalı, bu global büyüme stratejisi doğrultusunda Avrupa’da giderek artan yeni hidrojen dağıtım ağlarıyla birlikte yükselen talebi karşılamak üzere, İspanya’nın çelik boru üreticilerinden STS fabrikasını satın aldı.

Cezayir, Senegal ve Angola’daki yatırımlarından sonra İspanya’daki bu satın alma ile birlikte global büyümesini sürdüren Tosyalı, yıllık 150 bin ton spiral boru üretim kapasitesine sahip STS’de yapacağı yeni yatırımlarla tesisin kapasitesini 240 bin ton/yıl’a çıkarmayı hedefliyor.

Bu satın alma ile Tosyalı, global boru üretim kapasitesini 3 milyon ton/yıl’ın üzerine çıkararak Avrupa’nın en büyük çelik boru üreticisi konumunu pekiştirdi.

“GLOBAL YATIRIMLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, gelecek 5 yılda dünyanın en büyük 30 çelik üreticisinden biri olma hedefleri doğrultusunda global yatırımları sürdürdüklerini belirterek şunları kaydetti:

“Ana gündemimiz olan sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda, dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden biri olarak yaptığımız yatırımlarla, AB Yeşil Mutabakat ile daha da hızlanan değişim ve dönüşüm sürecinin sektörümüzdeki öncülerinden biri olmak için çalışıyoruz. Bizim gibi birçok sanayi şirketinin üretimde hidrojen kullanımına yönelmesiyle hidrojen dağıtım ağlarının giderek yaygınlaşacağını öngörüyoruz. İspanya’da yaptığımız bu satın alma ile bu alanda yükselecek spiral çelik boru talebini karşılamayı amaçlıyoruz. Tesiste yapacağımız yatırımla kapasiteyi artırırken aynı zamanda AB Yeşil Mutabakat ile uyumlu yeşil çelik üretimimizi de güçlendireceğiz. Sürdürülebilir yaşam için Tosyalı diyerek çıktığımız uzun soluklu yolculukta yaptığımız yatırımlarla karbonsuz, nitelikli yeşil çelik ürünleri kapasitemizi daha da artırarak global büyümemizi sürdüreceğiz”

Verilen bilgiye göre, farklı kaplamalara sahip spiral kaynaklı çelik boru (SAW) üretiminde uzun geçmişe ve deneyime sahip bir İspanyol şirketi olan Baika Çelik Boru Sistemleri, Vitoria-Gasteiz yakınlarındaki Alegría-Dulantzi’de iki fabrikası ile 350 bin metrekare alanda üretim yapıyor.

Şirket petrol, doğal gaz, hidrojen ve su iletim hattı borularının üretiminin yanı sıra inşaat mühendisliği uygulamalarında yapısal borular da üretiyor. Şirket son dönemde Katalonya’da yürütülen en önemli su projesi olan ve Lleida eyaletindeki mevcut kurak arazi mahsullerinin büyük bir bölümünü sulu tarıma dönüştüren Segarra-Garrigues Kanalı’nın proje uygulamasında boru imalatı ve tedariki sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx