Bankada parası olanlar dikkat: TMSF’den sürpriz hamle geldi. Düzenlemenin TL mevduata etkisi ne olacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kararı ile, sigortaya tabi mevduat ve katılım fon tutarı artırıldı.

Buna göre, bankalardaki mevduatın 400 bin lira olan devlet güvencesine tabi tutarı, 1 Ocak 2024’ten itibaren 650 bin lira olarak belirlendi.

Türk Lirası (TL) mevduat hesaplarına verilen faiz oranları son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 8 Aralık ile biten haftada 18,7 milyar lira artarak 14 trilyon 603,7 milyar liraya yükseldi.

Peki yapılan yeni düzenlemenin TL mevduatlara etkisi ne olacak? Şu anda bankada 1 milyon TL parası olan aylık ne kadar faiz getirisi elde ediyor?

Konuyla ilgili Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamalarda, “Ekonomi yönetimi yapılan faiz artışlarıyla birlikte faizi daha cazip hale getirip enflasyondaki yükselişe dur demek istiyor. Bu yapılan hamlelerin tamamında TL mevduatlar daha cazip hale getirilecektir. TL mevduatlara olan ilgiyi artıracaktır, yatırımcılar enflasyondan daha fazla getiri gördüğü zaman mevduatlara yönelecektir. Risksiz olarak görülen yatırım aracı mevduatlara ilgi de ilerleyen süreçte artacaktır” ifadelerini kullandı.

FAİZ ORANLARI NE KADAR?

Kurtuluş, şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın son yaptığı 5 puanlık bir faiz artışının mevduattaki karşılığının 1.5-2 puan aralığında olacağını söylemiştik. Merkez Bankası’nın yaptığı faiz artışı piyasadaki faiz oranlarını artırdı, mevduat ve kredi faiz oranları yükseldi. Ancak politika faizinde yapılan artış oranı kadar mevduatlar artmadı. Her bankaya göre değişmekle birlikte mevduat faizleri yüzde 1.5-2 aralığında yukarı geldi.

Şu anda yüzde 43-47 aralığında mevduat faizleri vadelere göre değişmektedir. Mevduatta yukarı yönlü artıştan bahsedebiliriz ancak bu artışın 1.5-2 puanla sınırlı olduğu gözükmektedir. Aralık ayında ise Merkez Bankası’ndan bir faiz artışı daha bekliyoruz. Bu 5 puan değil de 1-1.5 puan aralığında olacaktır.

1 MİLYON TL’NİN GETİRİSİ NE KADAR?

Bankaya göre değişmekle birlikte 36.500 ile 37.500 arasında bir getiri söz konusudur.”

PARASINI MEVDUATA YATIRANLAR NEYE DİKKAT ETMELİ?

“Güncel oranlar değişmekle birlikte bu takip edilmelidir. Bazı bankaların kampanyaları söz konusu olabiliyor. Yatırım yapacaklar kampanyaları gözden geçirebilir. Kısa vadede yatırım yapılmalıdır. Daha çok 1 ay ve 3 aylık vadelerin seçilmesini daha uygun buluyoruz. Bankalardaki hoş geldin faizleri değerlendirilebilir.

HANGİ VADE SEÇİMİ DAHA MANTIKLI?

Faiz artışlarının gündemde olduğu dönemde kısa vadeli yani aylık ve üç aylık vadeli mevduatların daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Aralık ayında Merkez Bankası’nın faiz artıracağını düşünüyorum. Bu yüksek oranda olmasa da faiz oranlarını yükseltecektir. Yılbaşından itibaren daha uzun vadeli yatırımların yapılması geçerli olabilir. Yılbaşından sonra Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmaya başladığını ilerleyen dönemlerde de yani 4. 5. aydan itibaren faizlerin geriye çekileceğini düşünüyoruz. Yılbaşından sonra uzun vadeli yatırımlar yapmak daha mantıklı olacaktır. Şu dönemde aylık ve üç aylık yatırımların daha sağlıklı olduğu kanaatindeyiz.

YÜZDE 55 FAİZ VEREN BANKALAR VAR MI?

Bankaların dönem dönem yaptığı kampanyalarda bu geçerli olabiliyor ancak şu anda piyasada ağırlıklı oran yüzde 43-47 bandındadır. Biz mevduat faizlerinin bu aralıkta olduğunu gözlemliyoruz. Belli bir dönem bu aralıkta sürecektir. Faiz artışının devamı gelirse 1.5-2 puan daha mevduat faizleri artabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx