Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu detay verdi: Elektrikli otomobilde 5 yatırımcı masada

Türkiye, ikinci yüzyılda yapacağı dev yatırımlar için küresel oyuncularla yakın temasta. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, özellikle otomotiv ve batarya yatırımlarının bu süreçte öne çıktığını belirterek, küresel yatırımcılardan ciddi bir talep olduğunu vurguladı. Yatırım planlarına ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Dağlıoğlu, “Elektrikli otomobil ve batarya yatırımlarımıza ciddi bir ilgi var. Küresel şirketlerin talepleri var. Birden fazla oyuncu söz konusu. Hangi firmayla, ne aşamada olduğumuzla ilgili bir şey söylemem doğru olmaz. Kabaca beş şirket ile görüşüyoruz. Bunlar elektrikli yoğunluklu…” dedi. Dağlıoğlu, geçtiğimiz haftalarda Çinli otomobil üreticisi Chery’nin, Türkiye’de üretim için ilgili bakanlıklarla görüşmeye başladığı yönündeki açıklamasına ilişkin de “Çin’de 2014’ten bu yana road show yapıyoruz. Pandemi sonrasında geliş gidişler hızlandı. Üreticiler dünyada kapasiteyi kurmak zorundalar. Biz de mobilite ekosistemi için diğer oyuncular ve batarya üreticileri ile görüşüyoruz. Bunlar kısa vadeli değil uzun vadeli projeksiyonlar” ifadelerinikullandı. 

KÖRFEZ ENERJİYLE İLGİLENİYOR

Burak Dağlıoğlu, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli yatırımcı ilgisine ilişkin sorulara ise şöyle yanıt verdi: “Körfez ülkeleriyle görüşmeleri ekonomik diplomasi trafiği olarak değerlendirmek gerekir. Bu görüşmelerde tek bir proje ele alınmıyor. Hem karşılıklı yatırımlar, hem ticaret, hem de üçüncü ülkelerde özellikle de Afrika’da yapılacak ortak yatırımlar gündeme geliyor. Körfez’den 2003-2022 arasında gelen yatırım miktarı toplam uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 7’si kadar. Bizim hedefimiz bu oranı daha da yukarı çekmek. Körfez ülkeleri özellikle enerji projeleriyle ilgileniyor.” 

PAYIMIZ YÜZDE 1’İN ALTINA DÜŞMEZ

Türkiye’nin ortalama her yıl küresel yatırımların yüzde 1’ini çektiğini anlatan Dağlıoğlu, “2024’te de bu oran yüzde 1’in altına düşmez. Ancak dünyadaki yatırımlar nereye gidecek bunu kimse öngöremiyor” diye konuştu. Ortadoğu’daki savaş ortamının Türkiye’yi nasıl etkileyeceğine yönelik bir soruya da Dağlıoğlu, şu yanıtı verdi: “Uluslararası doğrudan yatırım yapan şirketlerin karar verme mekanizmaları portföy yatırımcısından daha farklı. 2016’da darbe girişimi oldu ama yatırımlar gelmeye devam etti. 2013’te Gezi olayları oldu ama Türkiye yatırım çekti. Rusya-Ukrayna savaşının da etkileyeceği söyleniyordu, bu gerçekleşmedi. Ancak elbette bölgede barışa ihtiyacımız var. Çünkü orada insani bir kriz yaşanıyor.”

BİRKAÇ AYA HACİMLİ YATIRIMLAR GELEBİLİR

-Kümülatif olarak Türkiye’ye 12 ayda 11 milyar uluslararası doğrudan yatırım geldiğini anlatanDağlıoğlu, şöyle konuştu: “Geçen yıl 12 aylık yatırım miktarı 13 milyar dolardı. Yüzde 25’lik bir azalma var ama dünyadaki daralma yüzde 30. Böyle bakınca bir miktar daha iyiyiz. Birkaç birleşme ve satın alma projesinin kapanmasıyla bu rakam yükselecektir. Birkaç işlem var sene sonu bitmeden taraflar anlaşırsa sürpriz olabilir. Önümüzdeki aylarda birkaç hacimli yatırım projesinin gerçekleşeceğini düşünüyorum. BAE tarafıyla konuşulan satın alma ve birleşmeler de büyük… Onlardan da inşallah önümüzdeki aylarda açıklamalar gelir.”

YAPISAL REFORM YABANCININ İLGİSİNİ ÇEKİYOR

-Orta Vadeli Program’ın yapısal reform ayağının yabancı yatırımcıların çok fazla ilgisini çektiğini anlatan Dağlıoğlu, “Özellikle dijital ekonomi ve sürdürülebilirlikle ilgili maddeleri önemsiyorlar.Biz para politikasından daha ziyade yapısal reformları konuşuyoruz. Demiryolu programımız yabancıları çok heyecanlandırıyor. Fiyat istikrarının olması da yatırımcının iştahını artırıyor” dedi.

PPP PROJELERİ YABANCININ RADARINDA

-Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, yabancı yatırımcıların kamu-özel işbirliği projeleri (PPP) ile de ilgilendiğini belirterek, şunları anlattı: “Devletin elindeki otoyol-köprüler gündeme gelmiyor. Ancak Avrasya Tüneli, Çanakkale Köprüsü, İzmir Otoyolu gibi projelerde önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcı görürsek sürpriz olmaz. Şehir hastaneleri de bunlar arasında… Yabancı yatırımcılar kar etmeye başlayan projelere bakıyorlar.”

HEDEF KÜRESEL PAYI YÜZDE 1.5’E ÇIKARMAK

-Dağlıoğlu, uluslararası doğrudan yatırımlarla (UDY) ilgili 2003-2022 dönemi rakamlarını da paylaştı. Buna göre, Türkiye 2003-2022 arasında 252 milyar dolar tutarında yatırım çekti. 20 yılda UDY cari açığın yüzde 41’ini finanse etti. Küresel UDY’den geçen yıl yüzde 1 pay aldı. Yatırımların çeşidine bakıldığında finans sektörü yatırımları yüzde 31 ile ilk sırada. Onu yüzde 24 ile gıda-içecek ve yüzde 10 ile enerji yatırımları izledi. 2003-2022 arasında yatırımların yüzde 70’e yakını Avrupa’dan geldi. Dağlıoğlu, orta vadede Türkiye’nin küresel UDY’den aldığı payı yüzde 1.5’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx