Deü’nün spor ekosistemi büyüyor “Sinan şamil sam fitness merkezi” tınaztepe spor salonu’nda hizmete girdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Tınaztepe Spor Salonu bünyesine yeni bir spor tesisi kazandırdı. Adını, Dünya Kıtalar Arası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olan Türk millî sporcu Sinan Şamil Sam’dan alan ‘Sinan Şamil Sam Fitness Merkezi’nin açılış törenine DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, DEÜ üst yönetimi, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve sporcu da katılım gösterdi. Açılışta konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Rektörlük olarak, bu tür yatırımları sadece fiziksel alanlar olarak değil; aynı zamanda, gençlerimizin ve akademisyenlerimizin daha canlı bir üniversite ortamına kavuşması için de önemli görüyoruz” dedi.

Spor bilimlerindeki yükselişi ve başarılarıyla dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), spor alanındaki yatırımları arasına bir yenisini daha ekledi. Adını, Dünya Kıtalar Arası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olan Türk millî sporcu Sinan Şamil Sam’dan alan ‘Sinan Şamil Sam Fitness Merkezi’, Tınaztepe Spor Salonu bünyesinde hizmete girdi. DEÜ Rektörlüğü öncülüğünde DEÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın girişimleri ile hizmete giren merkezin açılış törenine DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, DEÜ üst yönetimi, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve sporcu da katılım gösterdi. Açılışta konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, 2024 yılına hızlı ve etkili bir başlangıç yapmanın heyecanını yaşıyor, akademik ve sosyal altyapımızı güçlendirecek; öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın yaşam kalitesini yükseltecek projelere imza atmaya devam ediyoruz. Bugün adını, Türk spor tarihine büyük bir iz bırakan millî sporcumuz Sinan Şamil Sam’dan alan Tınaztepe Yerleşkemizdeki yeni Fitness Merkezi’nin açılışını yaparak, hizmetlerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Bu merkezimiz, modern tasarımı ve kapsamlı donanımıyla öğrenci ve akademik personelimizin kullanımına sunulan son derece güzel bir spor tesisi. Rektörlük olarak, bu tür yatırımları sadece fiziksel alanlar olarak değil; aynı zamanda, gençlerimizin ve akademisyenlerimizin daha canlı bir üniversite ortamına kavuşması için de önemli görüyoruz.

Çünkü yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli egzersizin stres, kaygı ve depresyon gibi sağlık sorunlarını hafifletmekte etkili olduğunu göstermektedir. Sporun faydalarını burada saymakla bitiremeyiz” ifadelerinde bulundu.

“SPOR BİZE VAZGEÇMEMEYİ ÖĞRETİYOR”

Sporun insana kurallar içinde hareket etmeyi, hedef koymayı ve ona ulaşmayı, vazgeçmemeyi öğrettiğine dikkat çeken Rektör Hotar, “Bunlar öğrencilikte, akademik hayatta ve iş yaşamımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz niteliklerdir” dedi. Hotar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Üniversitemiz; Selçuk’tan Bergama’ya, Urla’dan Kiraz’a uzanan geniş bir coğrafyada yer alan 10 farklı yerleşkemizle, gerçek anlamda bir şehir üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Bu durum, bize büyük avantajlar sağlamanın yanı sıra, elbette bazı zorluklar da getiriyor. 70 bin öğrencimizin eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak, her bir yerleşkemize eşit ve adil bir şekilde kaynak ayırmak en büyük önceliğimiz. DEÜ olarak biz, büyük bir spor ekosistemine sahibiz. Üniversitemizin yerleşkelerinde hâlihazırda 5 kapalı  spor salonu, 2 Futbol sahası, 2 açık tenis kortu, 2 kapalı dans salonu ve 3 aletli kondisyon salonu bulunmaktadır. Bugün, bunlara bir yenisini daha ekliyoruz. Sadece Spor Bilimleri Fakültemizden değil; hemen hemen her birimimizden sporcu öğrencilerimiz kurdukları kulüpler ile bu olanaklardan en güzel şekilde istifade ediyorlar.”

“SPORCULARIMIZIN BAŞARILARIYLA GURUR DUYUYORUZ”

Rektörlük olarak, spor alanındaki yatırımlarının somut karşılıklarını görmekten büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını aktaran Rektör Hotar; “Üniversitemiz, 3 yüzme havuzuna sahip. Bunlardan biri burada, Tınaztepe’de; diğerleri ise 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkemiz ile Seferihisar Yerleşkemizde. Üniversitemizin sağladığı bu imkanlarla yetişen sporcularımız, geçtiğimiz ay Türkiye çapında önemli başarılara imza attı. İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye Arena Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda yüzme takımımız, bir Türkiye rekoru kırarak toplamda 8 madalya kazandı. Bu başarılar, spor bilimlerine yaptığımız yatırımların ve genç sporcularımıza sunduğumuz olanakların bir sonucudur. Sporcularımızın ulusal ve uluslararası başarıları, Üniversitemizin eğitim ve spor alanındaki taahhütlerini pekiştirmekte ve öğrencilerimize sunduğumuz imkanların ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMZ, ÜNİVERSİTEMİZİN KALBİDİR”

DEÜ’nün öğrenci odaklı bir üniversite olduğunu kaydeden Rektör Hotar, “Bu anlayışla, öğrencilerimizin sosyal yaşamından kariyer gelişimlerine ve sağlıklı yaşamalarına kadar her alandaki ihtiyaçlarına cevap vermek için sürekli çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana, Üniversitemizin tüm yerleşkelerinde bilimsel araştırma merkezleri, kültür-sanat ve spor merkezleri gibi sosyal donatı alanlarının geliştirilmesine özel bir önem veriyor; öğrencilerimizin ile akademik ve idari personelimizin ihtiyaçlarına yönelik, kaliteli ve erişilebilir imkanlar sunmak için kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Öğrencilerimiz, Üniversitemizin kalbidir ve onların her yönüyle gelişimleri bizim için en önemli misyondur. İşte bu yüzden öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif gelişimine olanak sağlayacak her türlü yatırımı yapmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

KAYMAKAM TUNÇER’DEN REKTÖR HOTAR’A TEŞEKKÜR

Daha önce Alsancak’ta bulunan DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin 1984 yılında taşın Buca’ya taşındığını söyleyen Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, “Biz de Dokuz Eylül’ün bir parçası olduk, ben de bir dönem DEÜ’de okuma fırsatı buldum” dedi. Bugün burada fitness merkezi açılıyor, bizim zamanımızda ise eğitim-öğretim barakalarda yapılıyordu diyen Tunçer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hakikaten DEÜ, o zamandan bu zamana çok büyük bir hale geldi. Dokuzçeşmeler yerleşkesi son durak olarak geçerken, günümüzde İzmir’in en büyük üniversitesi konumunda. Bunda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Benim, Buca Kaymakamı olarak üçüncü yılım bitti. Bu süre içerisinde özellikle Sayın Rektörümüz Hocamız, Prof. Dr. Nükhet Hotar ile çalıştım. Kendilerine bir kez daha saygılarımı ve teşekkürlerimi bir kez daha iletmek istiyorum.”

Tınaztepe Yerleşkesi’nin çağdaş ve ferah alanları ile fiziksel aktiviteler için mükemmel bir altyapı sunduğunu belirten DEÜ Genel Sekreter Yardımcısı V. Öğr. Gör. Dr. Yakup Özkaya, “Köklü tarihimize borçlu olduğumuz zengin birikimi korurken bir yandan da çağımıza yön veren dinamizme uyum sağlama noktasında etkili olacağına inandığımız tesisimizin, Üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum” derken; DEÜ Spor Kulübü Fitness Antrenörü  Kaan Suyol, ise Fitness’ın içinde bulunuduğu egzersizler ile kişinin daha fit ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayan bir spor türü olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx