İşte Netanyahu’nun hayatta kalma planı

Aksa Tufanı Operasyonu’nu engelleyemediği gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefinde olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, siyasi hayatının en zor dönemini geçiriyor. Bu durumu mercek altına alan Foreign Policy’de (FP), dikkati çeken bir analiz kaleme alındı.

“Netanyahu iktidarı nasıl tutmayı planlıyor?” sorusunu soran ABD’li dergi, “Hamas saldırısı siyasi duruşunu yerle bir etti ama Bibi’nin bir hayatta kalma stratejisi var.” dedi.

Yaklaşık 10 yıl boyunca Netanyahu’nun danışmanı olarak çalışan siyasi yorumcu Aviv Bushinsky, FP’yer verdiği demeçte, “Askeri harekatın iyi geçeceğini umuyor ve ülkeyi iyileştirecek en iyi şey olarak zamana güveniyor.” dedi.

“Kısa vadede Netanyahu siyaset ve savaşla ilgili bir aksiyondan faydalanıyor gibi görünüyor. Savaş devam ederken bir lideri deviremezsiniz.” diyen FP, İsrailli Kanal 12 yorumcusu Amnon Abramovich’in, siyasi anlamda hayatta kalma kaygıları taşıyan Netanyahu’nun savaşı stratejik olarak gerekli olanın da ötesine uzatabileceğini söylediğini aktardı.

Yazıda, “Netanyahu geçtiğimiz ay Ulusal Birlik partisinden güçlü güvenlik referanslarına sahip iki muhalif figürü (Benny Gantz ve Gadi Eisenkot) savaş kabinesine çekerek hayatta kalmasını garantilemiş görünüyor. Bu da Netanyahu ve ortaklarını, bu durumu İsrail’i yok edeceklere karşı geniş bir ulusal hayatta kalma kampanyası olarak sunmalarına yardımcı oluyor.” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx