Son Karar Çıktı: LUNA Mucidi Serbest Kalacak!

Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon’un yakalandığı ülke olan Karadağ, bir kez daha kefaletle serbest kalmasına izin verdi. Mahkeme 400.000 doları aşan ilk kefalet kararını iptal etmişti. 3 Haziran’da, Do Kwon ve ortağının kefalet talebini bir kez daha kabul etti.

Karadağ mahkemesi LUNA kurucusunun kefaletini kabul etti

12 Mayıs’ta Karadağ mahkemesi, Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon’un 400.000 € (436.000 dolar) kefaletini kabul etti. O sırada mahkeme, yargılanmak üzere Karadağ’da ev hapsine alınmasına karar vermişti. Ancak iki hafta sonra savcıların itiraz etmesi üzerine bu yaptırımdan vazgeçildi.

3 Haziran’da Karadağ’daki bir birincil mahkeme, Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon ve ortağı Han Chang-joon’un kefalet talebini bir kez daha kabul etti. Karardan neden cayıldığı belli olmasa da, ülke savcılarının karara itiraz etmek için üç günü olacak.

Kwon ve Chang-joon, sahte Belçika ve Kosta Rika pasaportlarıyla Mart ayında Podgorica’dan Dubai’ye uçmaya çalıştı. Bundan sonra resmi belgelerde sahtecilik yapmakla suçlandı. İkili duruşmalarda pasaportlarının gerçek olduğunu iddia ettiler.

Buna ek olarak Kwon, ABD ve Güney Kore’de de suçlamalarla karşı karşıya. Eylül ayında Güney Kore, sermaye piyasası yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Kwon için tutuklama emri çıkardı. Şubat ayında, ABD’li düzenleyici SEC, Kwon’a menkul kıymetler ve borsa uygulamalarının kayıt ve dolandırıcılıkla mücadele düzenlemelerini ihlal ettiği için hukuk davası açtı.

Karadağ savcılarının itiraz için 3 günü var

Karadağ savcısı Haris Šabotić daha önce mahkemenin kurucuların kefaletle serbest bırakılmasına ilişkin kararına itiraz etmişti. Savcılara göre, kefalet miktarı sanıkların kaçma riskinden korunması için yeterli değil. Ayrıca kefalet koşullarında herhangi bir izleme tedbiri de yer almıyor.

Birincil mahkeme, savcılara mahkemenin yeni kararına itiraz etmeleri için üç gün süre verdi. Aksi takdirde mahkeme Do Kwon ve ortağı Han Chang-joon’u kefaletle ve yeni şartlarla serbest bırakacak. Bu arada Do Kwon, ABD’li savcıların açtığı soruşturmada kendisini temsil etmesi için dünyanın en büyük hukuk firması Dentons’u tuttu.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Dentons, daha önce Do Kwon’u 2021’de Mirror Protocol ve 2022’de Singapur Yüksek Mahkemesi’ndeki bir toplu dava soruşturmasında temsil etmişti. Bu davada karşı tarafta ABD’li düzenelyici SEC yer alıyordu. Hukuk firması ayrıca Terra’yı diğer davalarda da temsil ediyor.

LUNA ve LUNC ne durumda?

Terra Classic’in (LUNC) geliştirme ekibi Cosmwasm yükseltme v.1.1.0 için bir tarih belirledi. Projenin L1 ekip yöneticisinin Twitter’da yaptığı duyuruya göre, yükseltme 14 Haziran’da yapılacak.

Terra, başlangıçta bu yılın başlarında v.0.16.6’dan (Parite yükseltmesi olarak da bilinmektedir) geçiş hareketini açıklamıştı. Başlangıçta 31 Mayıs’ta bir hareket için planlamasına rağmen, geliştirici test için zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Bu nedenle yeni tarih 14 Haziran olarak ortaya çıktı.

https://twitter.com/luncburnarmy/status/1660417284551110656

Diğer yandan, Terra Luna’nın fiyatı son yedi gün içinde rekor seviyelere ulaştı. LUNA, Nisan ortasında 1,42 dolardan işlem görüyordu. Ancak token daha sonra değerinde büyük bir düşüşe tanık oldu. Şu anda piyasa genelindeki düşüş takip ettiği 0,836830 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx