Yüzde 200 yemek zammını protesto eden öğrencilere soruşturma

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yemeklere yapılan zammı protesto eden 13 üniversite öğrencisine, yemekhanede masaya çatal kaşıkları tabaklara vurarak ses çıkarmanın toplu eylem kapsamında değerlendirildiği belirtilerek soruşturma açıldı. Soruşturma açılan öğrenci, “Biz soruşturmanın amacının fişleme olduğunu ve keyfi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre, öğrencilere gönderilen yazıda, 5 Ekim 2023’te Tınaztepe Yerleşkesi’nde bulunan yemekhanede, öğrencilerin yemek zamlarını protesto etmek amacıyla yüksek sesle ve bağırarak yemek yiyen öğrencilerle beraber masaya vurarak çatal kaşıkları tabaklara vurma eyleminin toplu eylem kapsamında değerlendirildiği ve bu sebeple soruşturma açıldığı bildirildi.

‘YAPTIĞIMIZ EYLEMLER ÇOK MEŞRU VE YASALDI’

Soruşturma açılan bir Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi yaptığı açıklamada, soruşturmanın keyfi olarak açıldığını ancak sonucunun ne olacağını bilmediklerini belirtti. Öğrenci şunları söyledi:

“Eylemlerimizin dördüncü gününde arkadaşlarımız yemekhanenin için gözaltına alındı. Yaptığımız eylemler çok meşru ve yasaldı. Bunu okul yönetimi de biliyor ancak eylemleri engellemek ve diğer öğrencilerin protestoya katılmasını engellemek istediler. Biz soruşturmanın amacının fişleme olduğunu ve keyfi olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir eyleme katılmayan sadece yanımızda duran bir arkadaşımıza bile soruşturma açıldığını öğrendik.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx