Asgari Ücrette Pazarlığın Başlayacağı Rakam Belli Oldu: Bakan Verdiği Sözü Tutacak mı?

Ekim ayı enflasyonunun açıklanmasıyla, asgari ücrette değişim yaşanıp yaşanmayacağını merak edilmeye başlandı. Türk-İş’in Hükümet ile yapacağı zam artışı görüşmelerinde bir kez daha yaşama maliyeti rakamıyla masaya oturması bekleniyor. Türk-İş ve hükümet arasında yapılacak toplantıda işçilerin enflasyona ezdirilip ezdirilmeyeceği belirlenecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanmasına günler kaldı.

İşçi, işveren ve hükümet masaya oturacak. İşçi ve emekçinin yeni maaşı için mücadelenin başlamasında son viraja girildi. Aralık ayının ilk haftası Asgari Ücret Komisyonu’nun toplanması bekleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanmasına günler kala milyonlarca işçi alacakları yeni zamlı maaşı merak etmeye başladı.

İşçiler arasında yeni asgari ücretin 16 bin ila 18 bin lira olması konuşuluyor. Geçim sıkıntısında olan işçileri en çok zorlayan giderlerin başında kira masrafları geliyor.

Türk-İş bekar bir çalışanın yaşama maliyetini 17 bin 803 TL olarak hesapladı.

Türk-İş son olarak bekar bir çalışanın yaşama maliyetini 17 bin 803 TL olarak hesapladı. Bu rakam gerçekleşirse asgari ücrette yaklaşık olarak yüzde 55’lik bir zam olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bir kez daha ‘çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz’ demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ‘Bir kez daha çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz.’ diyerek asgari ücretle çalışanların yanında olacağı mesajını vermişti.

Türk-İş’in enflasyonu sebep göstererek masaya zam talebiyle oturması bekleniyor.

Merkez Bankası’nın tahminine göre yıl sonunda enflasyon yüzde 65’e yükselecek bu da son 6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 38’e yükselmesine neden olabilir.  

Enflasyon artışının hız kesmemesi nedeniyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan işçi tarafını temsil eden Türk-İş yaşam maliyetlerindeki artışı öne sürecek.

2024’te ara zam olacak mı?

Son iki yılda asgari ücrete ara zam yapılmıştı. 2024 için ise kulislerden sızan bilgilere göre ara zammın olmayacağı iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx