ESKİŞEHİR

Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen yeniden aday olmak istediğini açıkladı. Partisi ise şimdilik kararsız. CHP Genel Başkanı Özgür Özel hafta sonu Eskişehir’e gelerek Yılmaz Büyükerşen ile görüştü. Yerel basına göre bu bir teşekkür konuşmasıydı. Parti, Yılmaz Hoca’yı yeniden aday göstermek istemiyordu. Çünkü son kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın tavır almıştı. Orası öyleydi ama Eskişehir politikasını iyi bilen bir dostumuzun yorumuna göre, AKP’nin aday gösterdiği iş adamı Nebi Hatipoğlu’nun karşısında seçim kazanabilecek tek aday da yine Yılmaz Büyükerşen idi.

CHP Genel Merkezi şimdi bu ikilem içinde…

Bu arada 86 yaşındaki Yılmaz Büyükerşen’in yaşı da problem ediliyor.

Eskişehir’de bir mucize yaratmasına rağmen artık emekli olması gerektiğini söyleyenler var. Peki acaba bir yönetici için ileri yaş problem midir? Zaman zaman yazarız… Cenevizli ünlü denizci Andrea Doria, Turgut Reis’e karşı Ponza savaşını yönetirken 86 yaşındaydı. Konrad Adenauer 88 yaşında Almanya’yı yönetiyordu. Eskilerin “Akıl yaşta değil baştadır”, sözü boşuna söylenmiş bir söz değildir…

KURTULUŞ

3 Ocak günü Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı kutlandı.

Mersin, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Fransız işgali altına girmişti. Halk direnerek işgalden kurtuldu.

Acaba Antalya, Mersin’i kıskanır mı?

Neden derseniz? Çünkü Antalya’nın bir kurtuluş günü yoktur. Savaş sonunda Antalya’yı işgal eden İtalyan birlikleri direniş görmemiş, şehri kendiliklerinden terk etmişlerdir.

Antalya CHP örgütü 1934 yılında Ankara’ya başvurarak kurtuluş günü kutlamak istediklerini bildirmiş, kendilerine İçişleri Bakanı Şükrü Kaya tarafından şu yanıt verilmiştir:

“Konu Gazi Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’ye yansıtılmış, her iki yetkili kurtuluş gününe izin vermemiştir… Çünkü Antalya düşmandan çatışma ile değil, düşmanın şehirden kendiliğinden ayrılması sonucu kurtulmuştur… Bu zamana kadar kurtuluş günü kutlamayan bir kentin bundan sonra da kutlamasına o yüzden gerek yoktur…”

AYDEDE

Geceleri dünyamızı aydınlatan Ay acaba göründüğü kadar büyük mü?

Orhan Bursalı’nın yönettiği Herkese Bilim Teknoloji adlı dergide pek çok yararlı bilgi yanında Ay ile ilgili bir küçük bilgi de göze çarpıyor.

Hayır Ay sandığımız kadar büyük değilmiş.

Dünyanın yüzde 27’si kadarmış ancak…

Asya kıtasından daha küçükmüş.

Asya’nın yüzeyi 45 milyon kilometrekare, Ay’ın yüzeyi 38 milyon kilometrekareymiş.

Ay gözümüze neden mi büyük görünüyor?

Çünkü dünyaya en yakın olduğu için…

KARGO

Bir yayınevine 250 sayfalık bir kitap ısmarladık.

Kargo ile gönderdiler.

Kitabın fiyatı 85 liraydı.

Tam 45 lira kargo ücreti alındı.

Bir kitabın şehir içi taşınma ücreti bu.

Kitap okunmasın diye mi bu fiyatlar?

KIRKLAR

CHP’de ön seçim olsun olmasın tartışmaları sürerken Kırklareli ve bazı ilçelerinde pekala oldu…

Kırklareli’nde sandıktan mevcut Belediye Başkanı Siyami Kesimoğlu çıktı.

Babaeski’deki sonuç ilginç oldu.

Orada ön seçimi bir hanım aday…

Mimar Nuray Öner Polat kazandı.

Başarılar diliyoruz…

NOHUT ODALAR…

Türkiye’de kimler nerelerde oturuyor? Yaşamımızda neler değişiyor, neler değişecek?

Sosyolog Tuncay Şengöz kuşbakışı bakıyor:

1 – Ortalama gelire sahip insanların kentlerde konut edinme dönemi kapanıyor. Bu, aşağı yukarı Londra, Paris, Amsterdam gibi kentlerde de böyle oldu. Kent merkezleri artık sadece zenginlere aittir.

2 – Salon / salomanje büyük konutlarda oturma lüksü tarihe karışıyor. Bu da Japonya başta olmak üzere Asya ülkelerindeki durumdur. 50-60 m2 konutlarda, sıkış tepiş yaşamayı öğreneceğiz.

3 – Misafir odası / oturma odası kavramı tamamen kaybolacak. Orta sınıf aileler çocuklarına aynı odayı paylaşmayı, ranzada yatıp kalkmayı öğretmek zorunda kalacak.

4 – Orta gelir grubu için otomobil sahipliği 10 yıl içinde ortadan kalkacak.

Türkiye geçen yüzyılda sosyalist uygulamaları beğenmedi. Amerikan yaşam tarzını sürdürebileceğini zannetti. Blok apartmanlar ve Sovyet modeli 2 +1 konutlar bile bugün aransa da bulunamıyor.

Ne bunları inşa edebilecek arsa kaldı, ne kamucu / sol seçenek, ne de bu ölçekte bütçeleri finanse edecek kaynak var artık.

Sahte cennet sürdürülemezdi, sürdürülemedi.”

Artık uzun sürecek olsa da yeni şehirler inşa etme ve yeni hayata başlama zamanı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx